3D televize

3D televize

Tak už pomalu i já podléhám módnímu trendu a začínám se zajímat o 3D televize. Teda zatím jen okrajově a teoreticky, protože přeci jen je to ještě mimo moje možnosti. Ale například zážitek u jednoho nejmenovaného prodejce domácích spotřebičů a elektroniky mě opravdu nadchl.

Moji kluci při návštěvě nákupního centra jdou automaticky courat k elektronickým hračkám, no a já taky těžko odolám. Takže mezi počítači a mobily měli ukázku 3D televize. Prostě běžel nějaký film, který ani nebyl moc zajímavý a na první pohled i nějak rozmazaný, ale pak jsem si všiml stojánku a na něm 3D brýle. Vypadaly jako dalekohled. No a tak jsem ze zvědavosti nakouknul a 3D televize ukázala co umí. Teda řeknu vám – paráda, nadšení super zážitek. Kdo jste nezkusili, jděte do toho.

Zajímal mě princip 3D zobrazení a zjistil jsem zajímavé věci. 3D televize fungují na principu trojrozměrného vnímání statického obrazu – stačí plošně posunout 2 skoro stejné obrazy. Pamatuji si na stereo obrázky z dětství, jak medvídek a jeho kamarádi závodili v překážkovém běhu a další. Byly to vlastně 2 diapozitivy vedle sebe, každý vyfocený z trochu jiného úhlu. Oba se zasunuli do takových brýlí, nebo dalekohledu a po nahlédnutí dovnitř se obrázek ukázal ve 3D.

Podobně tedy fungují 3D televize. Myslel jsem si, že bude zapotřebí obyčejných brýlí s jedním červeným a jedním modrým sklíčkem, ale ouha – není to tak. Abyste si vychutnali trojrozměrný obraz, budete muset pořídit k 3D televizi i 3D brýle. To taky není úplně zadarmo, ale co už naděláme že? Jak to ale z povzdálí sleduji, objevují se už i 3D televize, která žádné brýle nepotřebují, což je opravdu pecka.

Prozatím sice není moc 3D filmů či pořadů k dispozici, ale první vlaštovky se už objevují. Například novější rodinná taneční a hudební pohádka V peřině. Krásný poetický snivý příběh. Sice jsem to nevěděl, když jsme si kupovali DVD, ale o to větší radost jsem měl – mám rád překvapení :-). Trochu to zkalilo poznání, že nemáme 3D televizi, ale jen trochu.

PS: Pokud někdo na jedno oko téměř nevidí, nevíte jestli se 3D televize pro něj nechová jako normální 2D?

Září 2019
Po Út St Čt So Ne
« Led    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30