Čerstvá vejce

Čerstvá vejce – jak je poznat?

Vajíčko. Obyčejná surovina, ale v kuchyni v podstatě nezbytná. Z vajec uděláte samostatné jídlo, patří do nejrůznějších jídel. Dokonce už i domněnka, že nejsou zdravá, byla vyvrácena. Víte, jak při nákupu poznat čerstvá vejce a jak je skladovat?

Čerstvá vejce zasytí

Nejčastěji se na našem jídelníčku objevují vejce slepičí. Jsou pro nás velice cenná, v potravě za určitých okolností mohou svým složením částečně nahradit maso. Uvádí se, že chceme-li tělu dodat stejné množství bílkovin, jako je obsaženo ve 100 g hovězího, stačí sníst 3 čerstvá vejce. Žloutek a bílek se svým složením výrazně odlišují, a to zejména co do obsahu cholesterolu a tuku. Zatímco v bílku nenajdeme ani tuk ani cholesterol, žloutek má asi 5 g tuku a 214 mg cholesterolu. My, co máme vysoký cholesterol, bychom měli eliminovat množství zkonzumovaných vajec asi na dva až tři kusy týdně. Mimo bílkovin nám mohou čerstvá vejce dodat také další potřebné látky, jako je vápník, hořčík nebo fosfor. Jsou také zdrojem vitamínu A, skupiny vitamínů B a stopového množství vitamínu D a E.

Jak jsou stravitelná?

Stravitelnost vajec hodně závisí na způsobu úpravy. Nejsnáze naše tělo vstřebá rozšlehané žloutky uvařené v polévce, lehká jsou i vejce naměkko. Naopak pokrmy smažené na tuku jako volské oko nebo míchaná čerstvá vejce jsou pro náš žaludek těžší. Snažte se proto zkrátit dobu přípravy takových pokrmů na pánvi na minimum, čím déle jsou vejce na tuku připravována, tím hůře. Těžko stravitelné jsou také syrové bílky. Pozor! Každé požívání tepelně neupravených vajec je hazardem se zdravím! Doporučuje se upravit čerstvá vejce několik minut při teplotě alespoň 70 stupňů.

Jak poznat čerstvé vejce

Vejce by neměla být znečištěna a pochopitelně ani jakkoli mechanicky poškozena. Máte-li již v obchodě pochybnosti o čerstvosti vajec, zaklepte jimi u ucha – šplouchání značí oddělení žloutků, což znamená, že vejce není čerstvé. Doma pak stačí provést jednoduchý test – čerstvá vejce po ponoření do vody klesají ke dnu, stará se vznáší.

Únor 2019
Po Út St Čt So Ne
« Led    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728