Dětské tábory

Dětské tábory

Jakkoli se to může zdát brzy, když je vlastně začátek února a tedy ještě zima, už teď je zapotřebí přemýšlet, co s dětmi v létě. Vzít si dovolenou na 2 měsíce asi může málokdo, babička by to třeba taky dlouho nezvládala, takže se nebízejí letní dětské tábory. Vybrat si ze široké nabídky ale nemusí být pro zodpovědného rodiče snadné. Zejména pokud dětské tábory zkoušíte poprvé, může být dobrá rada významnou pomocí. Já jsem si rozdělil kriteria výběru pro dětské tábory do několika hledisek:

 1. Důvěra ve vedoucí.
  To je asi priorita č. 1. Dětské tábory mohou mít různou úroveň vedoucích. Od proškolených pedagogických odborníků, přes slušné nadšence s několikaletými zkušenosti, až po amatéry, neřku-li pedofily. Ideální je, pokud znáte alspoň nekteré vedoucí dětského tábora osobně, nebo alespoň znáte rodiče dítěte, které se účastnilo na nějakém minulém běhu organizace, která dětské tábory pořádá.
 2. Cena dětského tábora.
  Tady samozřejmě záleží na možnostech rodičů. Někteří vůbec neřeší za jakou cenu své děti posílají na dětské tábory. Tak je to potom bez významu. Nicméně většina běžných smrtelníků se jistě rozhoduje i s ohledem na to, kolik je dětské tábory stojí. Doporučuji i trochu počítat. Každý organizátor dětských táborů by měl předložit kalkulaci nákladů a soupis všecho, co za své peníze získáte jako protihodnotu.
 3. Nabídka aktivit.
  Děti se většinou těší na výlety, sportovní hry, koupání apod. Dětské tábory by měly nabízet průřez takovými činnostmi a aktivitami. Velmi oblíbené jsou třeba karnevaly, kdy si děti sami vyrobí nějakou masku a pak se volí nejlepší. Mají-li dětské tábory svou vlajku, často se děje, že děti drží hlídky, aby ji nikdo neukradl. Vedoucí pak pro pobavení zkouší vlajku ukrást a děti mají radost, že ji ubrání. Stezka odvahy je také velice oblíbená. Některé dětské tábory dokonce volí 2 varianty, kdy pro menší děti připraví méně nervy drásající variantu.
 4. Celotáborová hra.
  Dětské tábory s nějakým tématem a celotáborovou hrou jsou velice oblíbené a děti se na takové rády vracejí, dokonce po letech i jako instruktoři a vedoucí. A tak se mohou třeba plavit po nilu, hledat Yetyho, být v ponorce kapitána Nema, nebo ve vojsky Alexandra Velikého. Možností je nepřeberně.

Kritérií pro výběr asi bude více – vzdálenost od domova, možnost návštěvy rodičů, speciální zaměření (jazyky, výpočetní technika, ekologie…) atd. Popřemýšlejte ale už teď, protože objednávky se již odevzdávají a místa na dětské tábory se rezervují. Ať žije léto.

Únor 2019
Po Út St Čt So Ne
« Led    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728