Dotace EU

Pozastavené dotace eu

Pracuji ve společnosti, jejíž zisk je do značné míry, pokud ne prímo výhradně, generován z projektů financovanách ze zdrojů evropské unie a rozpočtu ČR. Zkráceně řečeno jde o to, že mě živí dotace eu. Poslední dobou ale slýchám zprávy, které mě poněkud zneklidňují. Nejprve to bylo Řecko, které využívalo dotace eu dost nehospodárně a tak nějak se s ostatními vezlo. Pak se začalo mluvit o tom, že bude končit celá Evropská unie, potažmo jednotná měna euro. Pro české školství už dotace eu pozastavila. No a dnes ráno jsem v rádiu slyšel, že Brusel hrozí pozastavením pro všechny dotace eu pro naší republiku.

Bývalý eurokomisař Vladimír Špidla dokonce předem varoval před tím, že Česká republika na konci roku přijde až o čtyři miliardy korun kvůli špatnému čerpání dotací eu. V dalších letech podle něj hrozí ztráty v desítkách miliard korun. Týdeník European Voice nedávno napsal, že Česko patří v Evropské unii mezi země nejhůře spravující evropské dotace.

Je smutné, že Česko podle Evropské komise patří společně s Itálií a Španělskem k nejhorším správcům peněz z evropských fondů. Pokud jde o čerpání dotace eu, je za rok 2010 míra chybovosti v oblasti politiky soudržnosti, v energetice a dopravě 7,7 procenta! Česká republika, Španělsko a Itálie byly podle eurokomisaře Algirdase Šemety odpovědné za dvě třetiny chyb odhalených auditory při kontrolách zaměřených na dotace eu.

Jako zaměstnance firmy, která je závislá na prostředcích z Evropské unie jsem docela naštvaný, že pořád slyším, jak Česká republika nedokáže využít alespoň většinu dotací eu a jsme schopni čerpat jen malou část toho, co bychom opravdu mohli mít.

No, jsem zvědav jak to bude dál. Pokud ale dojde na nejhorší a pro Českou republiku se dotace eu pozastaví úplně, asi mě hledání nové práce nemine :-(

Leden 2019
Po Út St Čt So Ne
« Led    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031