Fotbal

Já a fotbal?

V mnoha směrech jsem silně netypický muž. Oblíbené mužské kratochvíle mě celkem obcházejí. Třeba pivo jsem poprvé vypil celé až když mi bylo 38, snadněji si povídám se ženami, než bych vyměnil brzdovou destičku u auta, raději složím písničku a fotbal jsem hrál jen jednou v životě jako malý chlapec.

Bylo to tak, že jsem šel okolo velkého školního hřiště, kde pár kluků hrálo fotbal. Jeden se ke mě otočil a říká: „Pojď si zahrát. Nevadí, že to neumíš – budeš jen stát v bráně a my je na tebe nepustíme“. Naivně jsem souhlasil. Stál jsem v bráně a „hrál fotbal“ tak, že jsem si prohlížel kytičky a mravenečky. Pak jsem postřehl, že původní plán – nepustit je na mně – nefungoval. Útočník protihráčů se přiblížil, napřáhnul pravou nohu a vypálil. Stál jsem na bílé čáře s roztaženýma rukama. Pecka do nosu balónem, jaká mě pak potkala, mě složila na záda. Ani nevím, jestli jsem zabránil gólu, ale s krvavým obličejem a tričkem jsem se zařekl, že fotbal už v životě hrát nebudu.

Fotbal mě míjí i na střední

Dokonce i situacích, kdy se tomu nedalo vyhnout, jsem fotbal bojkotoval. Na střední škole byly vždy 2 hodiny tělocviku za sebou. A jelikož jsme měli učitele, který měl spoustu jiné práce než nás učit, vždy nám řekl, že budeme hrát fotbal. Hned na první hodině jsem mu oznámil, že fotbal hrát nemůžu, ale ať mi dá něco jiného. Takže jsem začal tím, že jsem ty 2 hodiny běhal dokola hřiště po běžecké dráze. Další hodinu (snad ve snaze mě zlomit) mě vyslal běhat na sjezdovku. Fakt masakr. Za ty 2 hodiny se to dalo zvládnout 2x nahoru a dolů. Rozklepaná kolena, plíce na vestě, ale fotbal se nekonal.

A víte co mě na tom potěšilo nejvíce? Při další hodině tělocviku se ke mě přidal kamarád, který fotbal taky moc nemiloval a běhali jsme spolu. Nakonec jsme byli čtyři :-)

Vysvětlí mi někdo fotbal?

Fotbalu nerozumím. Tedy chápu cíl hry – dostat míč do soupeřovy brány víckrát, než on do mojí a to bez použití rukou. Jemné podrobnosti mi ale zůstávají skryty. Tak třeba:

  • Co je to ten ofsajd? Je to to samé jako postavení mimo hru? Ale jak se dá postavit mimo hru, když se pořád hraje fotbal?
  • K čemu jsou tam velké a malé vápno? Jakože do malého vápna se nesmí vkročit? a Gól platí jen z velkého vápna? Nebo to nějak souvisí s penaltami?
  • Co je to zakázané uvolnění? Teda tady nevím, jestli si nepletu fotbal s hokejem. Ale i kdyby ano, hokej mám i v hokeji.
  • Jak je to s těmi ligami? Tomu fakt nerozumím vůbec. Jsou nějaké úplně základní ligy, kde první třeba postoupí do vyšší soutěže, ze které zase poslední vypadne a tak se dá nakonec dostat až do té nejvyšší? A to je která? Liga mistrů, Gambrinus liga, vítězů pohárů, nebo národní liga? Jak se stane, že někdo jede na mistrovství světa, nebo na olympiádu? Teda jestli je fotbal vůbec olympijský sport.

Jediné, co vím jistě je, proč mají hráči, kteří jsou postaveni do zdi, zkřížené ruce pod pasem. Já je měl jako děcko zkřížit před obličejem a možná bych se teď tak hloupě neptal.

Leden 2019
Po Út St Čt So Ne
« Led    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031