Fritovací hrnce

Fritovací hrnce

Vždy jsem měl za to, že používat k vaření, dušení smažení fritovací hrnce je prostě zdraví škodlivé. A jakkoli jsem to nezkoumal a nepočítal, tak tipuji, že i neekonomické. Přijde mi divné, že naliji do fritovacího hrnce celý litr oleje a vykoupu v něm pár hranolek, kroketek, nějaký řízeček, nebo co ještě fritovací hrnce zvládnou ufritovat.

Taky si přiznejme, že používat fritovací hrnce denně budou možná tak v naší oblíbené restauraci, ale u koho z nás doma se vytáhne friťák častěji než jednou, dvakrát do měsíce? Přitom olej, který jsme tam před měsícem nalili už bych asi podruhé použít nechtěl.

Nedávno jsem ale šel svým oblíbeným výletním místem, kam pravidelně vodím i ženu za kulturou – prostě jsem byl zase v TESCU, a uviděl jsem hodně zajímafou věc. Vypadalo to jak UFO, prosklené, uvnitř nějaké metličky, tak si říkám: nějaký mixér, nebo odšťavňovač. Ale ono ne. Až dnes jsem si prohlížel nějaké kuchyňské spotřebiče na netu a vidím fotku – UFO, prosklené, uvnitř nějaké metličky, ale u toho nápis: Fritovací hrnec TEFAL ActiFry FZ 700236.

Tak to vám řeknu, něco takového bych chtěl mít doma. Nejvíc mě zaujalo to, že fritovací hrnce už nepotřebují olej! Tedy ne úplně, ale jedna lžíce oleje na jedno kilo hranolek, to mi přijde velmi velmi dobré. A to pořád není všechno.

Jak říkám – zkušenosti nemám, fritovací hrnce jsem zatím viděl jen ve výloze obchodů. Ale zkusmo jsem si stáhnul návod na použití a bylo v něm i pár stránek s potravinami, které se dají fritovat. Tak hranolky, či brambory různě krájené jsou normální. Jiná zelenina, nebo kousky masa, to snad vyžaduje jen trochu zapřemýšlet. Ale Chilli Con Carne (moje oblíbené jídlo), hovězí stejk (pánové, neslintejte si do klávesnice), nebo odvážně banány, hrušky, ananas? Takové fritovací hrnce bych tedy zkusil rád a ještě bych se chlubil, že jím zdravě (a dravě).

Únor 2019
Po Út St Čt So Ne
« Led    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728