Kostkové šachy

Jak jsem hrál kostkové šachy poprvé

Šachy mám rád. Ne tedy, že bych byl nějaký znalec, nebo velmistr, ale pokud můžu dělat aktivně nějaký sport, tak jsem rád, když u toho můžu sedět :-). Občas si tedy dám šachy proti počítači. Nejraději nějakou flashovou rychlou a jednoduchou hru. Prostě pár minut na odreagování a relaxaci.

Dnes jsem si do Google zadal vyhledání nějakých online šachů, kliknul bez nějakého velkého vybírání na nějaký odkaz a fakt se mi předvedla šachovnice s rozestavěnými figurkami. Zatím jsem netušil, že je to aplikace, která představuje tzv. kostkové šachy. Vypadaly úplně normálně, jenom chválím grafické zpracování šachových figurek – vypadaly jako ze skla, takže bílé byly takové mléčné a černé spíš tmavě modré, ale obojí poloprůhledné – moc pěkné prostě.

No,tak jsem si vybral bílé (proč nemít výhodu, když si můžu vybrat že?) a normálně zahájil. Inteligence počítačového protivníka nebyla nastavena nijak vysoko, ale přesně na mojí úroveň – musel jsem přemýšlet, ale nezlomil jsem si u toho hlavu. Co jsem ale podcenil, neuhlídal jsem jednoho pěšce, který mi pronikl až na první řadu. Čekal jsem, že si ho soupeř vymění za dámu, nebo aspoň věž, ale nic – pěšec zůstal na A1 a tím jeho role skončila. „Divné“, říkám si, ale byl jsem spokojený – měl bych totiž šach a dost starostí co s ním.

Kostkové šachy – seznámení

Že je něco jinak, to jsem pochopil až když jsem o pár minut později dlouze čekal na tah protivníka a pořád se nic nedělo. Pak jsem si ale všimnul, že se jeden soupeřův pěšec změnil na věž. To mě tedy nejprve velmi překvapilo, pak naštvalo (protože už jsem v pár tazích viděl mat a výhru), ale pak jsem si řekl, že jsem možná jen spustil nějakou moderní variantu šachů. A taky jo. Při bližším zkoumání té stránky vidím, že propaguje kostkové šachy.

Oproti normálním šachům se to hraje skoro stejně – stejná šachovnice, počet a rozmístění kamenů, možnost rošády… jen se třemi změnami, které z toho právě dělají kostkové šachy:

  • pěšec, který přejde celé pole až na první řadu protivníka tam zůstane a není možné jej vyměnit za jinou figuru
  • nelze uplatnit braní mimochodem
  • figurky odstraněné ze šachovnice (kromě pěšců) se odkládají do zásobníku vedle šachovnice a hráč, který je na tahu, může buď táhnout povolený tah, nebo libovolného pěšce vyměnit za jinou figuru tak, aby se shodovala s figurou opačné barvy v zásobníku (prostě když jste soupeři sebrali třeba věž, kostkové šachy umožňují libovolného pěšce změnit na věž)

Kostkové šachy – moje první výhra

No, zkrátím to. Jakmile jsem pochopil, že si můžu změnit libovolného pěšce taky na nějakou silnou figuru, tak jsem si pořídil druhou dámu a pak už to bylo jednoduché. Vyměnil jsem svého střelce za jezdce, který mi tam překážel, pak jsem si dovolil obětovat věž, abych ho donutil pohnout králem, no a pomocí dvou dam ho dostal. Srabácké? Možná, ale poznat kostkové šachy tím, že hned vyhraju, to mi za to stálo ;-)

Únor 2020
Po Út St Čt So Ne
« Led    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829