Litinová kamna

Na zimu litinová kamna

Blíží se zima. Nevím, jestli jste si toho všimli, ale posledních pár let snad nebyl podzim. Léto, léto, pak spadnou listy a za dva dny hned zima. Teplo je pak jedno z nejdůležitějších témat, zejména u rodinných domů. Jak topit? To si netroufám radit, nebo hodnotit, ale taková rustikální litinová kamna uvnitř obýváku, to musí být paráda.

Litinová kamna, stejně jako každá jiná, zajišťují především teplo. Ale jde i o duši a zážitek pro oko. Litinová kamna mají ve srovnání s jinými typy kamenspousty výhod.

  • Klidně topte v litinových kamnech a buďte si jisti, že se jen tak nepoškodí. Žádný tenký plech, nebo křehká keramika. Poctivá litinová kamna vydrží i hrubější zacházení.
  • Viděli jste už propálená kamna? Prostě když rozpálíte oheň co to jde a plech se zkroutí, či propálí? To litinová kamna nikdy neudělají. Topte jak chcete, ale takovou teplotu nevyvinete.
  • Litina je bezvadný materiál i proto, že drží naakumulované teplo ještě dlouho po vyhasnutí ohně.
  • Litinová kamna můžete používat doma, na chatě či chalupě, prostě všude, kde chcete vidět krásu a přitom mít teplo. Důležité samozřejmě je, jak velký prostor se chystáte vytopit. Celý byt? to by asi byl problém. Ale jako doplňkový zdroj tepla jsou litinová kamna dobrá volba.

Litinová kamna mají i nevýhody

Abych jen nechválil, nechci zamlčet i hlavní nevýhodu, jakou litinová kamna mají. Jakkoli to zní divně, litina je dost křehký materiál. Kdybyste bušili kladivem do ocelového plátu, možná naděláte nějaké rýhy, trochu to ohnete, ale to je všechno. Zkuste to s litinou, a naděláte z ní střepy. Normálně se to rozletí na kusy.

S tím souvisí i teplotní šoky. Nevím, jestli jste už někdy třeba nalili horkou vodu do vychlazené sklenice. Já jo :-). Samozřejmě se rozletěla na kousky a já byl politý horkou vodou. Litinová kamna také nemají náhlé změny teplot v oblibě. Pokud tedy zapalujete v kamnech třeba při příjezdu na chatu uprostřed zimy, zkuste nejprve zapálit menší plamínek – papír, pár třísek apod. Jakmile se litina trochu zahřeje, můžete bez obav začít topit. Litinová kamna se vám pak odmění krásou, teplem, nostalgií, jak si vyberete.

Únor 2020
Po Út St Čt So Ne
« Led    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829