Lněné semínko

Lněné semínko

Jakoli to může být téma, které se nehodí pro zdvořilou konverzaci, zácpa je problém, který trápí mnoho lidí. A nemyslím jen to, že jste něco špatného snědli, nebo máte zrovna nervy na pochodu a pár dní nejdete. Větší problém je, že chodíte pravidelně, ale třeba jen jednou týdně. V případě, že nemáte nemocná střeva, což by si vyžádalo přímo nějakou léčbu, znáte asi různé preparáty a pomocníky, kteří od nemožnosti se vyprázdnit pomohou. Od vlažné vody na lačný žaludek, přes psylium, různá laxativa, klystýr až po jogínská cvičení. Mezi další zajímavou možnost patří také lněné semínko, které pomáhá nejen v boji proti zácpě, ale také proti dalším problémům.

Lněné semínko je obsah plodu lnu setého. Kdo viděl Krtečka a jeho kalhotky, ten ví – vysoký stonek s bleděmodrými květy. Semínko je charakteristické svým vejcovitým plochým tvarem a lesklou žlutou až hnědošedou barvou. Původně byl doma v Asie, ale u nás se už dlouho využívá hlavně pro výrobu plátna, ale také jako léčivka.

Co lněné semínko obsahuje

  • velké množství vlákniny
  • omega 3 nenasycené mastné kyseliny
  • fytoestrogeny – jde o látky, které jsou podobné ženským pohlavním hormonům – pomáhají v redukci projevů menopauzy
  • polyfenoly a lignany – působí proti osteoporóze a nádorovým buňkám
  • slizy – pomáhají změkčovat stolici – účinné proti zácpě

Lněné semínko – účinky

Kvůli vysokému obsahu olejů se používá zejména jako projímadlo. Hlavně u těhotných žen má velký úspěch. Semínko změkčuje stolici, a tím uvolňuje také porodní cesty.

Lněné semínko snižuje riziko nádorových onemocnění, onemocnění srdce, různé zánětlivé stavy zažívacího traktu, nemoci jater, dokonce snižuje cholesterolu v krvi (to mě osobně hodně zajímá) a zabraňuje kornatění cév.

A pokud lněné semínko použijete zevně jako obklad, pomáhá při různých kožních problémech.

Lněné semínko – konzumace

  • lněná semínka musíte pořádně rozkousat, protože jinak je nestravitelné a jeho účinky nejsou tak výrazné
  • pokud ho nechcete přímo žvýkat jako oříšky, přidávejte jej do pečiva, třeba jako sypání na rohlíčky, do chlebů apod.
  • dbejte na zvýšený pitný režim, což pomáhá paušálně vždy
  • můžete si udělat i odvar, ale někomu vadí, že nejde o čajíček, ale takovou slizovitou hmotu
  • na zevní použití se doporučuje nasypat semínka do látkového sáčku a spařit horkou vodou, chvíli v lázni ponechat a sáček přikládat na postižená místa

Lněné semínko může mít i nežádoucí účinky. Jedná se o nevolnost, zvracení, průjem nebo bolesti břicha. Ovšem klady zřejmě převáží případné obavy. Vždyť už třeba Sokrates byl známý tím, že lněná semínka konzumoval docela pravidelně.

Leden 2019
Po Út St Čt So Ne
« Led    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031