Náhrada škody

Náhrada škody

Jaké náhrady škody po nehodě, lze z povinného ručení nárokovat? Náhrada škody a její rozsah z povinného ručení se po nehodě řídí §6 zákona 168/1999 Sb.

Jako poškozený byste měli vědět, že náhrada škody vám patří, pokud:

  • jsou škody vzniklé poškozením, zničením nebo ztrátou věci
  • jsou škody na zdraví nebo usmrcení
  • vznikly škody na ušlém zisku
  • existují náhrady na účelně vynaložené náklady na právní zastupování při uplatňování výše uvedených nároků.

U škod na vozidle doporučujeme k prostudování např. následují témata:

  • Co je skutečná škoda
  • Náhrada škody při poškození čelního skla
  • Poškození vozidla po vjetí do výtluku
  • Náhrada škody při nehodě se zvěří

U škod na zdraví je náhrada škody dána §442 a dalšími paragrafy občanského zákoníku. Jednorázově bývá poškozený odškodněn za utrpěnou bolest – tzv bolestné, za druhé pokud má trvalé následky, pak je odškodněn za tzv. ztížené společenské uplatnění a dále jsou zde náklady na léčení, které nejsou hrazené zdravotní pojišťovnou.

Odškodnění se určuje podle vyhlášky 441/2001 Sb, kde jsou v příloze uvedeny jednotlivá zranění újmy bodově ohodnoceny. Každý jeden bod má hodnotu 120 Kč, která se však dá navyšovat podle následků poškození. Může se tak vyšplhat na milionové výše. Posudek o bolestném vydává praktický příp. ošetřující lékař. Ztížené uplatnění ve společnosti však lze nárokovat až po uplynutí doby než se zdravotní stav stabilizuje, což může být i za rok či dva.

Každopádně vzhledem k tomu, že mnoho lékařů má malou zkušenost s vyčíslováním „bolestného“ doporučuji se obrátit na advokátní kancelář, která bude lékaře „instruovat“ či „hlídat“ jak má při vyčíslování postupovat. Případně je dobré se obrátit na soudního znalce. Protože jde často o poněkud subjektivní záležitosti. Zvláště pokud jsou následky těžké a komplikované. V praxi totiž pojišťovny k úhradě těchto zvýšených nároků, jakým může být náhrada škody, vyžadují odsuzující soudní verdikt..

U nákladů na léčení lze např. hradit plastické operace, pečovatelku, cesty příbuzných do nemocnice apod.

Pokud poškozený při nehodě zemře, mají pozústalí z povinného ručení nárok na jdenorázové odškodnění podle stupně příbuzenského vztahu od 85 – 240 tisíc – směšné že?! náhrada škody za ztrátu příbuzného? Kdo přišel na to, kolik kdo stojí? Za dob Ježíše to bylo 30 stříbrných. Můžete nicméně zkusit vymáhat odškodnění přímo na viníkovi mimo povinné ručení. Haha.

Pak pohřebné a osoby vyživované zemřelým mají nárok na úhradu nákladů na výživu.

Takže doufejme, že nás nepotká nic, co by pro nás znamenalo nějakou újmu, a náhrada škody se nás týkat nebude. Život je ovšem pes.

Leden 2019
Po Út St Čt So Ne
« Led    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031