Nízkoenergetické domy

Nízkoenergetické domy

Je to tak – žijeme v době energetické krize. Ať už to vnímáme nějak osobně, nebo zatím ne, zřejmě míjíme historický milník, kdy je pro přežití lidstva nutné začít myslet na šetření energiemi. Velkým žroutem energií jsou samozřejmě i běžné domácnosti a domy.

Pokud někdo v současné době uvažuje o stavbě domu na klíč, asi by měl mít na mysli, že existují nízkoenergetické domy již zcela běžně. Spousta stavebních firem ale avizuje své domy jako nízkoenergetické domy, i když ve skutečnosti mají jejich domy do tohoto standardu hodně daleko.

V tomto článku tak chci stručně zmínit, co rodinný dům musí splňovat, aby se dal počítat mezi nízkoenergetické domy.

Prvním a nejdůležitějším kritériem pro nízkoenergetické domy je měrná tepelná spotřeba pro vytápění, která nesmí překročit hodnotu 50kWh/(m2.a). To pro vás znamená, že potřeba pro vytápění rodinného domu nepřekročí jistou „rozumnou“ mez. Celková konečná spotřeba za vytápění domu, je pak závislá na skutečné hodnotě, která se vynásobí vytápěnou plochou. Obvykle je tak spotřeba pro přízemní nízkoenergetické domy od 10.000Kč ročně, s přihlédnutím na vybavení domu např. solárními panely, rekuperací atp..

Další kritéria pro nízkoenergetické domy jsou již pouze doporučená a zřejmě nejdůležitějším parametrem je vzduchotěsnost obvodové obálky domu. Hodnota vzduchotěsnosti obálky domu by neměla překročit hodnotu n50 ≤1,5 h-1 resp ≤1 h-1 u domů s rekuperací. Zkouška vzduchotěsnosti se provádí tzv.Blower Door testem.

U nízkoenergetické stavby by měl být dále omezen vliv telených mostů a maximalizován vliv solárních zisků. Velmi se také doporučuje použití obnovitelných zdrojů energií, rekuperace tepla a nakonec kompaktní tvar stavby.

Okna a dveře jsou nejslabším článkem pláště domu. Pro nízkoenergetické domy je třeba okna a dveře vybírat velmi pečlivě z hlediska parametrů pro prostup tepla a minimálně stejnou pozornost je nutné věnovat také odborné montáži. Okna a dveře hrají v případě pasivních staveb důležitou roli nejenom z hlediska izolace, ale také jako prostředek pro získání energie, která se skrz zasklení dostává do interieru.

OK – nestavím dům a asi ani nikdy stavět nebudu. Ale už jsem vyměnil běžné žárovky za úsporné, reguluju topení, zhasínám, když není třeba svítit. Ale stejně je toho ještě dost – třeba recyklace, omezení cest autem…

Je to prostě boj o přežití.

Únor 2019
Po Út St Čt So Ne
« Led    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728