Nové akvárium

Nové akvárium

Tak naši sousedi se stěhují a zbavují se asi nepotřebných věcí. Tuhle se mě soused zeptal, jestli bych nechtěl malé akvárium. Mít doma akvárko s rybičkami je můj sen. Dostali jsme tedy asi 30-ti litrové akvárium a dokonce i s barevnými kamínky. Jelikož o akvaristice vážně nevím nic, řekl jsem si, že napustím vodu a koupím pár rybiček.

Prodavač ve zverimexu byl moc hodný a dlouze se mi věnoval. Vybral mi 3 neonky a samce bojovnice pestré. Taky mi doporučil menší rostlinku, ať tam ty rybky nejsou tak samy. Jediné, co jsem věděl, že voda nesmí být přímo z kohoutku do akvárka, ale musím jí nechat chvilku odstát. Zasadil jsem kytišku do štěrku, napustil vodu a přellil rybičky do akvária. Trošku se tam ztrácely, protože ten štěrk byl modrý a bojovnice je taky do modra, ale radost mi to udělalo.

Přišlo mi ale, že takto malé akvárko nm dlouho stačit nebude. Náhodou jsme zabrousili přímo do akvaristiky a uviděli jsme akvárium, které nás uchvátilo – 60x30x30 se základním vybavením – filtr, teploměr s topením, síťka, nějaké ukázkové krmení a dokonce i v dosažitelné ceně. Tak jsme do toho šlápli a pořídili ho. Nějaké kamínky na dno jsme ještě dokoupili a ryby se stěhovaly do většího. Samozřejmě, že se dokoupily i nějaké další rostlinky. Pak jsem si sednul k internetu a řekl jsem si, že si musím i něco nastudovat – třeba jaké ryby se mezi sebou snesou a přežijí moji „péči“, které rostliny jsou vhodné pro naši velikost akvárka, jestli vypínat světlo a filtr na noc apod.

Ti, co se zajímají o akvaristiku se asi usmějí. Jeden z prvních článků, které jsem našel, byl doporučený postup při zakládání akvária. Samozřejmě všechno špatně. Mám málo písku, nebo kamínků na dno a kytky budou mít problém zakořenit. Plánuji i pár větších kamenů, ale ty se mají dávat jako první a navíc na podložku z polystyrenu. Taky jsem vypínal filtr na noc, ale to je chyba, protože ruším vývoj nějakých prospěšných bakterií, co rozkládají dusíkaté sloučeniny a vyrábí z nich hnojivo pro rostliny.

Takže teď uvažuji jak dál. Asi nejprve najdu 2-3 kameny na dno, plus nějaký zajímavý kořen. Přelovím na chvilku rybičky do toho menšího akvárka a upravím si to dno ve větším akváriu. Nasázím ještě nějaké menší rostlinky do popředí akvárka a aspoň jednu větší do pozadí. Taky by se mi líbilo, kdyby ten kořen byl nějak porostlý nějakým mechem, ale to asi časem. K rybkám bych přidal ještě pár dalších. Neonek by mělo být asi 7, k bojovníkovi dám asi 2 samičky, 3 pancéřníčky, 2 krunýřovce, nějaké parmičky a párek pestřenců.

Bude to krása. Už teď se od televize přesouvám před akvárium a koukám a koukám a koukám.

Leden 2019
Po Út St Čt So Ne
« Led    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031