Pitná voda

Je pitná voda ještě pitná?

Svět je zvláštní místo k životu. Na jedné straně jsou místa, kde pitná voda vlastně neexistuje a pokud se tam chcete něčeho napít, musíte vzít třeba krávu nebo kozu, napíchnout jí žílu, dostat z ní půl litru krve a tu pak vypít. Hrůza. A naopak jsou země, jako třeba česko, kde se pitná voda používá na sprchování, splachování záchoda či mytí auta.

Když jsme žili v Teplicích, měli jsme tak vynikající pitnou vodu, že jsme ji nemuseli ani nijak upravovat a dala se používat jako kojenecká voda. Ale třeba v Roudnici, odkud je má krásná žena, tak tam je voda tak tvrdá, že věřím, že reklama na Calgon a podobné věci je s tím vodním kamenem pravdivá. Fakt se za pár dní udělá v hrnku na čaj krápníkový útvar.

A tak je tu další paradox, že pitnou vodou splachujeme, ale nepijeme ji. To spíš zajdem do Kauflandu a koupíme balenou pitnou vodu. Ale kdo o tom něco málo četl, ví, že ani tato pitná voda vlastně není pitná. Chybí v ní důležité látky, zato ale přebývají různé patogenní organismy, po pár dnech to začne kvést zeleně. V tom horším případě se prostě do lahví natočí voda z kohoutku a hotovo.

Pitná voda díky úpravě.

Tak jsem se začal trošku zajímat o úpravu vody v domácích podmínkách. Už před lety se daly vidět nějaké filtry, co se našroubovaly na vodovodní kohoutek a tak jste měli pocit, že jste udělali něco pro zdraví. Doba ale pokročiila, a dnes lze k úpravě vody použít  různé postupy a moderní přístroje, které zajistí požadovanou čistotu jakékoli vody. Takže co můžete použít, aby pitná voda pitná byla?

  • Změkčovače vody
  • Odstranění železa manganu
  • Kuchyňské filtry
  • UV Lampy
  • Mechanické filtry

Třeba mě zaujala reverzní osmóza. Jednoduchý princip – opravdu husté sítko, kdy jedno oko je stejně veliké jako molekula vody. Takže projde jen čistá pitná voda a cokoli dalšího zůstane v sítku. V praxi je to samozřejmě složitější a je víc stupňů úprav – nejdřív mechanické nečistoty, pak organické nečistoty, chemické prvky, ale taky doplnění o žádoucí minerály a prvky.

Můj kamarád se úpravou vody zabýval i profesionálně, a řeknu vám, že když mi natočil upravenou vodu a dal mi ochutnat, byla to opravdová pitná voda. Jo a mimochodem – na kohoutku nebylo přišroubováno nic. Všechno hezky ukryto pod dřezem ve skříňce.

Tak hurá na úpravu vody. Víc si počtěte třeba na http://www.watex.cz

Únor 2020
Po Út St Čt So Ne
« Led    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829