Povinne ruceni

Povinne ruceni pro moje auto.

Na začátek trocha filozofie – povinne ruceni je proto povinné, protože ho musíte mít povinně. Tedy ne po víně. V reklamách vidíte různé nabídky na povinné ručení. Jak se v nich ale vyznat?

To hlavní pro stanovení sazeb povinného ručení u každé z pojišťoven je asi druh vozidla (osobní, nákladní apod.), objem motoru, průběh předchozího pojištění (kdo neboural a vzorně platí povinné ručení má výhody, nebo naopak hříšníci si připlatí) a k jakému účelu je vozidlo používáno (normální občan, taxislužba, dopravce apod.). Některé pojišťovny zkoumají při stanovení sazeb pojištění i rok výroby auta, výkon, věk řidiče (což mi přijde trochu diskriminační), případně jeho bydliště (což mi zase připadá trochu zvláštní) a také zda se jedná o soukromou osobu nebo podnikatele. Některé pojišťovny zvýhodňují držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P a také lékaře.

Také nabídka doplňkových služeb, případně množství a kvality asistenčních služeb je pestrá. Tak třeba k povinnému ručení můžete mít výměnu prasklé pneumatiky, odtažení vozidla, odvoz na původní místo pokud je moje auto nepojízdné, jízdenka na vlak nebo autobus, zápůjčka automobilu apod.

Rozhodnutí, kterou z pojišťoven si vybrat a jaké povinne ruceni budete platit, může ovlivnit hodně věcí. Jsme ale v Česku, takže největší podíl na konečném rozhodnutí bude mít asi cena. Je asi nutné přemýšlet o tom, že takový odtah se bude možná někdy hodit (jakkoli bychom si přáli opak), ale jízdenku na vlak nebo úschovnu nepojízdého vozu zřejmě většina řidičů nevyužije.

Takže pár tipů pro rozhodnutí:

  • zkuste inernetové stránky pojišťoven a ještě lépe nějaký porovnávač povinného ručení
  • na reklamy v médiích si dejte pozor – neříkají vždy všechno
  • při sjednání on-line určitě ušetříte pár korun
  • nejlevnější povinne ruceni nemusí být vždycky to nejlepší rozhodnutí
  • plaťte v ročním cyklu – bývá to zvýhodněno
  • nechte si poradit od spokojených klientů – vašich kamarádů

Leden 2019
Po Út St Čt So Ne
« Led    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031