Práce informatika

O čem je práce informatika?

Najít práci v oboru informatika není zase až tak složité. Je to dost široký obor, takže stačí se specializovat na nějaký užší obor a trošku se udržovat v kondici. Práce informatika je tedy dost i o sebevzdělávání. Namátkou mě napadá pár oblastí informatiky, kde se dá najít práce:

 • správce sítě
 • uživatelská podpora
 • programátor v různých jazycích:
  • .NET
  • Java
  • Delphi
  • C++ a jeho klony
  • PHP, ASP atd.
 • lektor výpočetní techniky
 • servis či vývoj hardware

Konkrétně já se už pár let věnuji vývoji webů. Nevím, jestli se dá říci, že je to přímo práce informatika, ale okolo počítačů a výpočetní techniky se motám už od svých dvaceti let, čili už taky dvacet let. Ale jestli má někdo představu, že informatik je za vodou, protože málo kdo rozumí tomu, co dělá, ten je na omylu.

Úskalí práce informatika

Nevím jak jiní, ale já narážím na spousty potíží, zejména co se týče financí a vymožení svých peněz. Dva příklady za všechny:

 • vytvořím třeba nějaký eshop na zakázku. Zákazník si nadiktuje spousty specialitek, jako blog na stránkách, možnost komentovat zboží, propojení na podnikový ekonomický systém, různé slevy a specialitky, a já to samozřejmě všechno vybuduji. Jelikož ale zákazníci nemají peníze na koupi celého eshopu najednou, vyjednávají splátky, či pronájem. Má mě varovat, že podnikatel, který neumí zaplatit 15000 Kč za eshop asi není dobrý partner. Samozřejmě, že po 3 měsících mi napíše, že se mu to nepovedlo rozjet, a musí to ukončit, a já pracuji zdarma :-(
 • další příklad je SEO – optimalizace stránek. Domluvím se se zákazníkem na tom, co chce – být na první stránce ve vyhledávačích, zdvojnásobit návštěvnost atd. Opět se domluvíme, že každý měsíc, kdy se to povede, bude zákazník platit dohodnutou částku. Po pár měsících se ale zákazník rozhodne, že už nechce pokračovat. Jenže to už je na čelních místech a já zase dělám zadarmo. Práce informatika fakt není jednoduchá.

Práce informatika na každém rohu

Taky tvrzení mých známých: „Tak si najdi jinou práci v oboru – pro tebe to přece není problém“, jsou velmi častá. Ale opět jsou většinou mimo a mají nereálné představy. To, co dělám teď, mě naprosto uspokojuje. Lektor výpočetní techniky spojuje práci s počítači a práci s lidmi a to je přesně to, co chci. Jen se teď můj zaměstnavatel dostává do potíží a propouští. Já to čekám v půlce příštího roku. No a tak hledám práci informatika jinde. Buď jako lektor (ale to skoro nikdo nepoptává), nebo jako programátor internetových stránek – PHP, HTML, CSS, plus SEO.

Nedávno jsem byl na výběrovém řízení na PHP programátora. V inzerátu měli docela skromné požadavky a nabízeli plat od 25000 do 40000. Stačilo by mi to minimum. Ale jak jsem naznačil, práce informatika má svá specifika. Když jsem tam přišel, odpověděl jsem na všechny dotazy, moc jsem se jim líbil, dokonce tak, že už neuvažovali o jiném uchazeči a rovnou se domluvili, že bych mohl nastoupit ihned. Jen pak přišla řeč na plat. Tak jsem si myslel, že můj požadavek na nástupní plat 25000 je to minimum a stačí mi to. Ovšem nabídka zněla 15000 hrubého s možností za měsíc 15000 čistého. To je ale likvidační, protože z jednoho platu žijeme 4 a jen nájem je 8500.

Takže práce informatika je zajímavá, baví mě a uspokojuje, je snadné sehnat v oboru práci do 14-ti dnů, ale prosím vás: nevíte někdo o nějaké jiné práci za minimální plat? Pište, volejte – čekám a hledám.

Únor 2020
Po Út St Čt So Ne
« Led    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829