Reinstalace počítače

Jak na reinstalaci bez DVD

Můj notebook, který tedy už teď používá jen moje Eliška, už má něco za sebou. Běží na něm Windows 7, ale asi mu to moc nesvědčí. Když jsme jej pouze uspali, po probuzení se nespustil větráček na procesoru a tím pádem se do třech minutách přehřál a vypnul násilně. Došlo tedy na to, že jej přeinstaluji. Problém byl, jaký systém zvolit.

Volba padla na Windows XP. Problémy jsem tušil už předem – budu dlouze hledat ovladače a kdo ví, jestli najdu. Vložil jsem tedy instalační CD do mechaniky a spustil počítač. První problém byl už s tím, že se nenačetlo CD a tím se nespustila instalace. Hmm, musel jsem tedy vymyslet, jak se dá nainstalovat Windows XP z  USB flash disku. Nakonec jsem našel takový prográmek, co mi připravil startovací boot disk Windows XP na USB disk a mohl jsem spustit instalaci.

Byl to trošku zmatek, hlavně při prvním restartu v průběhu instalace, ale nakonec jsem tam ten systém dostal. Ale jak jsem říkal – ovladače neexistovaly skoro na nic.  Největší úsměv mi vždy na tváři vyloudí hláška, že ovladače na síťovou kartu, nebo bezdrát nejsou k dispozici, a jestli si je chci stáhnout z Microsoftu :-D. Takže restart do Ubuntu Live, postahování všeho možného a instalace ve Windows.

Ale pak se mi zase neobjevila stanice v síti, a neboť používám tento počítač jako prinserver pro ostatní počítače v síti, musel jsem najít řešení. Volba byla jasná – zpět k Windows 7. Snad když bude instalace čistá, větráček bude fungovat. Jenže. DVD mi to nečte už vůbec, čili instalace běžným způsobem nejde, na USB Flash disk se mi to nevejde, takže jak?

No a pak mě napadlo, že vykuchám disk, cvaknu ho do svého firemního notebooku a spustím instalaci na něm. Řekl jsem si totiž, že instalace probíhá v několika krocích a první krok je kopie instalačních souborů na disk a restart. Když to tedy stihnu a místo restartu to po prvním kroku vypnu, přehodím disk zase do Eliščina počítače a budu pokračovat tam, tak by instalace měla doběhnout normálně.  A světe div se, fakt to fungovalo.

Takže teď už si jen pohlídat, jestli ten větráček nebude zlobit a jsem spokojený uživatel.

Únor 2019
Po Út St Čt So Ne
« Led    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728