Slepice

Slepice přestaly nést

Silné arktické mrazy mimo jiné rovněž způsobily, že slepice přestaly snášet. Hospodáři v těchto dnech, kdy teploty klesají až pod minus třicet, nacházejí v kurnících jen několik vajec týdně. Slepice totiž vydávají více než kdy jindy většinu energie na uchování tělesné teploty a na snášení vajec jim už pak žádná nezbývá.

V rádiu tuhle hlásili, že takhle rekordní mrazy byly naposledy v roce 1959 nebo tak nějak. Nevím už přesně, ale rozhodně jsem to minule nezažil. Takže trpíme nejen my, páni tvorstva, ale i zvířata. To, že hyne zvěř v lese zimou a hladem asi ani většinu lidí nenapadne. První, co vidí je, že jim slepice zlenivěly. Ale není to žádná výčitka – tak to prostě je.

Třeba můj kamarád Ríša si postěžoval, že jeho slepice jen tak postávají v koutku dvora, kam se jim z kurníku ani moc nechce. Vejce už nesebral žádné asi týden.

Některé slepice v těchto mrazech dokonce začaly kvokat. Kdo nezná a neví, znamená to, že by chtěly vysedět kuřata. Hospodáři vědí, že pokud si slepice vezme něco takového do hlavy, těžko jí to vymluvíte. Ne, že by slepicím nějak plánovali rodičovství, nebo jim bránili v mateřských podech. Jenže slepice v tomto období prostě nenesou žádná vajíčka. A jelikož ani nemohou v zimě vysedět kuřata, je taková slepice na nic.

Kdysi se používal takový trik. Možná vypadá drasticky, ale funguje. Aby slepice snášely a nekvokaly, strkali jim totiž hospodáři hlavy pod vodu. Ty pak přestaly kvokat a opět nesly vejce. My Cimrmanologové to označujeme slovy: šup hlavičku pod vodičku. Tedy ne, že by se utopily, ale napijou se :-)

Jenže to v mrazech prostě nejde, protože by slepice prostě umrzly. „Když slepice jen kvokají a žerou, je lepší je uvařit k obědu,“ poradila mi kamarádka, vystudovaná zootechnička.

Leden 2019
Po Út St Čt So Ne
« Led    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031