Štěpkovače

Štěpkovače? Ne – pila a sekerka

Jako děcko jsem bydlel na vesnici. Teda spíš takové malé městečko, ale podstatné je, že jsme topili v kamnech dřevem, pilinami, uhlím (pokud na něj bylo) a tak podobně. Tenkrát mi připadalo dobrodružné, když jsem mohl několik víkendů věnovat řezání dříví, ale hlavně pak sekání na polínka. Štěpkovače snad tenkrát ani nebyly, nebo pokud ano, pak je nikdo na vesnici neměl.

V té době, a hlavně na malém městě, nikdo neřešil ekologii, takže se topilo tím, co bylo po ruce. Ale taky jsem se divil, že se třeba plýtvá materiálem, který se normálně válel na zemi na zahradě, jako ořezané větve ze stromů a podobný materiál. To se prostě shrabalo na hromadu, podpálilo se to a nechalo shořet. Jen tak venku. A protože při přípravě na zimu jsme museli s dvoukolákem až na pilu pro odřezky a klády, přišlo mi rozumné využít toho dřeva na zahradě.

Jednou jsem prostě řekl tatínkovi, že bych klidně ty větve rozřezal a naštípal. Měl jsem to jako svůj bojový úkol a přišlo mi to, že tím i pomůžu rodinnému rozpočtu. Vymluvit jsem si to nenechal. Jak jsem se do toho pustil, bylo mi jasné proč to normálně spalujeme – mokré čerstvé větve jsou snad ze železa. Zkusili jste to někdy bez štěpkovače? Jenom přeříznout obyčejný tenký klacík trvalo snad věčnost. Skončil jsem asi po 2 hodinách se třemi rozřezanými větvemi. Nemusím dodávat, že rozštípat polínka už nešlo vůbec.

A co takhle štěpkovač?

Teď už to neřeším – máme ústřední topení v činžáku. Ale když tak jdu okolo nějakého domku a vidím někoho při úklidu zahrady, jak cpe větve do štěpkovače, v pohodě a v klidu, padají z něj špalíčky, drť, prostě štěpky, to je pohoda. To je pár vteřin a větev, nebo cokoli, co se na zahradě najde, je zpracováno podle přání uživatele.

A co ze štěpkovače vypadne, to se nemusí jen pálit v kamnech. Ačkoli samozřejmě můžete použít štěpky i jako palivo. Podle toho, jak nastavíte velikost štěpků, přidejte to třeba na kompost, nebo z toho vyrobte mulčovací materiál. Jako majitelé zahrádek asi víte nejlépe co s biologickým odpadem udělat, když už jeho spalování zakazují různá nařízení.

Jak Štěpkovače fungují

Štěpkovač prostě rozřeže to, co do něj hodíte na drobné kousky – štěpky. Je to proto, že má v sobě pomalu se otáčející ozubená kola, která vložený materiál rozdrtí a rozštípou. Navíc si můžete zvolit, jestli chcete štěpkovač na benzínový, nebo elektrický pohon.

Takže už žádná sekyrka na syrové větve – hezky nastartujte štěpkovače a hurá na předzimní úklid zahrady.

Únor 2020
Po Út St Čt So Ne
« Led    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829