Termální lázně

Potřebujete termální lázně?

Jeden z Murphyho zákonů říká, že jestli je v novinovém titulku otazník, odpověď zní: ne. Teď bych si ale dovolil toto pravidlo popřít. Troufnu si říct, že termální lázně bychom potřebovali všichni do jednoho. Není totiž pro nikoho, kdo čte tento článek, překvapení, že ve 21. století zažívá každý z nás mnoho stresových situací. Objevují se nové a nové civilizační choroby. Mezi ně bychom mohli klidně zařadit i nepřiměřenou uspěchanost a každodenní stres. Díky tomu dnes mnoho lidí zanedbává kvalitní odpočinek. Nejsem na to pyšný, ale ani já odpočívat neumím. Pořád jsem v jednom kole, pořád pracuju a pak jen z vysílení omdlím do postele. To nelze považovat za kvalitní odpočinek.

Termální lázně jako odpočinek

Odpočinout si, to je vlastně v dnešní době umění. Spoustu lidí zkrátka na kvalitní odpočinek nemá čas. Nebo potřebují takový druh odpočinku, že na něj nemají peníze. A jsou dokonce i takoví, kteří tvrdí, že žádný odpočinek nepotřebují. Spí třeba jen 4-5 hodin denně, zbytek pracují ať už manuálně, nebo duševně. Opak je ovšem pravdou. Kvalitním odpočinkem a relaxací se odbourává stres, který působí přímo destruktivně na náš organismus. Odpočinek ale nemusí znamenat pouze a jen spánek (ačkoli ten je samozřejmě nejdůležitější).  Důležitá je i nějaká zájmová činnost a relaxace. Jak třeba zpívá Richard Krajčo s Kryštofem: Tak nějak málo tančím,
zpívám, brečím, líbám…

Každý si prostě musí najít to, co vyhovuje jemu, ale najít trochu pohody a krásy je prostě nutné, nebo nepřežijeme. Ne nadarmo se stresu říká tichý zabiják. termální lázně mohou být přímo ideálním pomocníkem, při řešení stresových situací.

Termální lázně a jejich přínos

Termální lázně působí skvěle nejen na naši psychiku, ale také díky obsaženým minerálům, olejům a ostatním látkám působí skvěle na naše tělo, dýchací a pohybové ústrojí. Třeba už jen vlhkost vzduchu má blahodárné účinky pro osoby s dýchacími potížemi. Teplá voda prokrví vnitřní orgány až do morku kostí. Doslova.

Je zajímavé, že jsem dlouhé roky bydlel v lázeňském městě Teplice, ale termální lázně jsem nikdy nevyzkoušel. Tedy pokud nepočítám nesmělý domácí pokus s karlovarskou, nebo mořskou solí rozpuštěnou do vany :-). Teď to mám ale asi blíž na Slovensko. U našich sousedů můžeme najít hned několik termálních bazénů od těch největších, mezi které patří například Thermal Park Bešeňová, nebo (pro mě přeci jen trošku z ruky) aquapark Tatralandia s termální vodou či pro Čechy známé lázně Podhájska.

No, tuším, že termální lázně asi ještě delší dobu nenavštívím, takže zatím si hledám nějaké náhradní řešení pro relaxaci. Teď je to třeba můj nový koníček – akvarijní rybičky. Takže vlastně takové malinkaté termální lázně, ale jen na koukání ;-)

Leden 2019
Po Út St Čt So Ne
« Led    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031