Tvorba www – co je potřeba

tvorba www

Vím, že jsem slíbil, že dnes začne seriál tvorba www popisem struktury a základy HTML. Ještě ale nejsme připraveni. Musíme ještě popsat nástroje, které při tvorbě www stránek budeme potřebovat. Prozatím budeme uvažovat o tom, že si vystačíme se základními statickými stránkami psanými v jazyce HTML.

Pro tvorbu www budete potřebovat:

  • schopnost učit se a mít trochu logického myšlení. Nemusíte ale být přímo programátor.
  • počítač s operačním systémem, na který jste zvyklí. Já třeba používám GNU Linux, ale většina asi máte Windows v nějaké novější verzi
  • jednoduchý textový editor typu Poznámkový blok, tedy takový, který neukládá formátování podobně jako Word
  • oblíbený prohlížeč www stránek. Hodí se mít nainstalováno několik prohlížečů pro testování stránek v různém prostředí

Co naopak tvorba www stránek nevyžaduje?

  • předchozí znalosti programování
  • pokročilé programátorské editory jako Dreamweaver či NVU
  • připojení k Internetu
  • vlastní doménu

Až pokročíme dále, bude dobré nainstalovat si vlastní webový a databázový server. To ale patří k pokročilým způsobům tvorby www stránek a dostaname se k tomu až v části věnované PHP a MySQL.

Jaký editor www stránek?

Existují v zásadě 2 typy editorů.

  1. Wysiwyg editory. Fungují podobně jako MS Word (který mimochodem také dokáže dokument uložit i jako internetovou stránku). Uživatelé píší obsah, formátují text a obrázky a o zdrojový kód se vůbec nestarají. Typickým zástupcem této skupiny je FrontPage. Pohodlí uživatele je ovšem vykoupeno nízkou kvalitou zdrojového kódu a tak profesionál pro tvorbu www stránek wysiwyg editor asi nepoužije.
  2. Strukturální editory. Dovolují zapisovat přímo HTML kód a tak je tvorba www stránek sice o trochu náročnější, ovšem zase máte plnou moc nad každou jednotlivostí. Editorů této kategorie je velké množství. Oblíbené jsou třeba PSPad pro Windows či Quanta v případě Linuxu.

Pokud začínáte s tvorbou www stránek, možná znáte jediný způsob zobrazení www stránek – v prohlížeči jako výsledek, čili stránku sestavenou z HTML kódu. Jakmile začnete tvořit www stránky, musíte si zvyknout na to, že zdrojový kód budete mít otevřen v editoru, kde ho budete upravovat a zároveň i v prohlížeči, kde budete obnovovat stránku a prohlížet si jak se změny promítají na www stránce.

Nyní už opravdu slibuji do dalšího dílu seriálu tvorba www stránek, že si už jednoduchou stránku vyrobíme a vysvětlíme si strukturu stránek.

Tags: ,

Září 2019
Po Út St Čt So Ne
« Led    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30