Umělecké potřeby

Mám doma umělkyni

Moje drahá choť je umělkyně. Jak má chvilku, sedne si a něco tvoří. Nejčastěji kreslí portréty. Nemá tedy žádné školy, ani kurzy, nic. Jen si pořídila chytrou knížku, kde se vysvětlují základy portrétování. A je pravda, že se viditelně zlepšuje.

Já jsem to taky zkoušel. Ale tak dobrý jako ona asi nebudu. Tedy pár obrázků se mi povedlo, a dokonce si myslím, že některé byly i hezčí než od Elišky. Jenže musím přiznat, že jsem podváděl :-o. A to tak, že jsem si prostě vzal něčí fotku, nebo původní obrázek, a hlavní rysy jsem si obkreslil. Výsledky byly slušné, ale nemám moc šanci se zlepšovat.

Eliška takové obkreslování neschvaluje už od začátku a snaží se všechno mít „v oku“. První výtvory tedy byly takové rozpačité. Nicméně nepolevila, nenechala se znechutit a kreslí a kreslí. Dokonce už má i zákazníky. Teda zatím pár známých, kterým nakreslila děti. Ale jestli vydrží, kdo ví?

Malířské potřeby

Většina z nás asi rozlišuje 3 typy tužek – tvrdá, měkká a střední. Nebo když to převedeme přímo na číslování tvrdostí, jak jsme zvyklí ze školy, je to nejčastěji H, neboli 3 – tvrdá, HB, čili 2 – střední a B, případně 1, což znamená měkká. Ale umělec to má náročnější. Na kontury a jemné čáry potřebujete mnohem tvrší tužky než H. Věděli jste, že nejtvrdší tužka se označuje jako 9H? Tedy existuje prý i tvrdost 10H, ale tu jsem nikdy neviděl. To jsou ale extrémy. Větší užití mají měkké řady. Opět se to čísluje až do 9B, což už je přírodní grafit. Tím jsem se třeba pokoušel kreslit já.

Tužky jsou ale pořád jen jedna z tisíců malířských potřeb. Takže co budete minimálně potřebovat, jestli chcete začít kreslit?

 • tužky jsme už probrali. Stačí nějakou HB, nějakou tvrdší, třeba 3H a měkkou 4B. Doporučuji několik kusů od každé, ať pořád nemusíte ořezávat
 • skicák je vynikající pomůcka. Na nějaký rychlý náčrt je ideální. Dá se vzít všude s sebou a vrhnout na něj něj nějaký náčrt může být otázkou pár minut.
 • kreslící papír, na který už budete přímo kreslit, opět můžete vybírat z celé palety možností. Záleží samozřejmě hlavně na použité technice kreslení a na zamýšleném efektu ve výsledku.
 • mazací gumy. Zapomeňte na gumu ze školního penálu. Nutné jsou umělecké gumy. Plastické, čili hnětené gumy si můžete vytvarovat jak potřebujete a vymazat tak i velmi malý kousek kresby.
 • těrky slouží k rozmazání částí kresby, ať nemusíte stínovat prstem. Fakt jsou to těrky a ne stěrky.
 • bílou tužku, nebo bílý uhel také překvapivě často využijete.

Kromě tohoto základu můžete časem ocenit třeba malířský stojan, nebo pracovní desku, lupu na držáku, lampu se studeným i teplým světlem, nožíky na ořezávání papíru či tužek, fixativ pro zakonzervování hotové kresby, atd.

Další umělecké techniky

Nekončí ale vše kreslením portrétů dětí našich známých tužkou na papír. Zkusím si vzpomenout na nějaké umělecké pokusy, kterými se moje Eliška baví.

 • papírové postavičky z večerníčků. To byl tenkrát krásný dárek pro děti v mateřské škole. Každý spolužák dostal jednu.
 • hrátky s ubrousky. Myslím, že odborně se tomu říká dekupáž.
 • ozdobné kolíčky. To vezmete obyčejný kolíček na prádlo, něco na něj namalujete, ozdobíte nějakými drobnými předměty, třeba miniberuškami, hvězdičkami apod. Moc hezky to vypadá.
 • práce s textilem, jako různé nažehlování, batikování, vyšívání…
 • malba na zeď. To byla velká odvaha. Normálně třeba v kuchyni na zeď nad stojem namalovala solničku a pepřenku na prkýnku, nějakou papričku. Nebo v dětském pokoji různé pohádky, jako Sněhurku se všemi trpaslíky, motýla Emanuela i s makovou panenkou a pár dalších počinů.

Kromě toho všeho jsou to takové jednorázové akce. Teď třeba měl Martin ve škole společný projekt se spolužáky, kde měli vyrobit ovečku. Žádné další poyny k tomu neměli. Měla to prostě být ovce. Na tom se Eliška vyřádila. Koupila haldu vaty, plus polystyrenové koule různých průměrů a velké oči, kterým se hýbaly duhovky. Do ponožky nacpala ty 2 nestejně velké koule, pár menších ponožek na uši, nalepila 2 oči a byla úžasná hlava. Tělo bylo z kuchyňských utěrek a nohy z ruliček od toaleťáku. Celé zabalené do vaty, ovce jak vymalovaná.

Nákupy na Internetu

Máte-li štěstí, najdete ve svém městě nějaké umělecké papírnictví. Například u nás v Havířově je jedno na náměstí. Mají tam skoro všechno. Co nemají, to je možné sehnat třeba na internetu. Ale nezkoušejte sehnat třeba těrku, nebo bílou tužku v obyčejném papírnictví.

Stránek máte spoustu. Zkuste třeba www.malirske-platno.cz. Jako člověk, který se živí tvorbou stránek oceňuji zejména grafickou podobu. Je to sice e-shop, ale přeci jen se věnuje krásným věcem, tak je kromě funkčnosti také krásný. Co nabízí? Většinou to, co neseženete v normálním papírnictví, ale i ta umělecká mhou mít problémy:

 • malířská plátna a stojany
 • různé druhy barev – akrylové, olejové, pastely
 • pomůcky jako špachtle, štětce, různé laky a fixativy apod.

Jestli tedy chcete skusit něco zajímavého, nebo potřebujete tip na netradiční dárek, zkuste se inspirovat.

PS: všimněte si na stránkách www.malirske-platno.cz horního banneru. Když tam najedete myškou, tak se kurzor změní na štětec. A hádejte co s ním můžete dělat? Tak to už si zkuste sami ;-)

Únor 2020
Po Út St Čt So Ne
« Led    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829