Vařená vejce

Vařená vejce

Každý kuchař nějak začínal. Zřejmě jedno z prvních jídel, která jsme každý uvařil byla vařená vejce. Možné vám bude divné, že se budeme bavit o tak jednoduchém jídle, ale i taková vařená vejce si zaslouží své dvě minuty slávy.

Tak tedy, tady máte pár triků a tipů, které jsem nasbíral při vaření vajec.

  • Vejce vařená na tvrdo si zachovají žlutozlatou barvu žloutku, pokud je vaříte 5 minut a pak je necháte ještě dalších 5 minut dojít v horké vodě.
  • Pokud nechcete, aby vařená vejce ještě po vyjmutí z horké vody pokračovala v tepelných úpravách, tedy chcete zabránit tomu, aby „došla“, prudce je zchlaďte ve vodě.
  • Vařená vejce se budou lépe loupat, pokud je nejprve nakřápnete a pak je vložíte do studené vody a chvíli je tam necháte.
  • Při oddělování žloutku od bílku to půjde lépe, když to budete zkoušet se studeným vejcem.
  • Vařená vejce nepopraskají při vaření, pokud je pře vložením do vody lehce propíchnete na kulaté straně.
  • Sázená vejce, neboli volská oka nesolte během smažení. Žloutek by jinak měl nepěkné skvrnky.

Natvrdo či naměkko vařená vejce, míchaná vajíčka nebo volské oko připravíte i v mikrovlnce. Základem úspěchu je nastavení nízkého výkonu, jinak vám vejce exploduje. Případně vajíčko nejprve rozklepněte do speciální nádobky. Fyzikální zákony ovšem fungují neúprosně a jejich nerespektování se vám může vymstít právě při zdánlivě neškodné přípravě vajíčka v mikrovlnce. Kapalina ve vajíčku se teplem mění v páru, která zvětšuje svůj objem. Skořápka nevydrží tlak a vařená vejce se změní ve výbušninu. Pak vás čeká v lepším případě dlouhé čištění mikrovlnky, v horším malování či rekonstrukce kuchyně.

Vařená vejce č. 1

K uvaření naměkko rozklepněte vejce do vymazaného šálku a párátkem propíchněte žloutek. Díky tomu se nebude vzduch rozpínat tak, aby se vejce rozprsklo. Zakryjte šálek poklopem a v mikrovlnce vařte minutu na poloviční výkon, pak nechte další minutu v teple trouby. Chcete-li vajíčka natvrdo, povařte je tři minuty.

Vařená vejce č. 2

Zní trochu děsivě, protože vejce necháte normálně ve skořápce. Dejte je do hlubší misky, kterou dolijte vodou tak, aby v ní byla vajíčka úplně ponořená! Na poloviční výkon vařte čtyři minuty, pak vejce opláchněte pod studenou vodou.

Vařená vejce č. 3

Pokud si netroufáte na předchozí způsoby vaření, zkuste speciální kalíšek připomínající velké vejce, určený pro přípravu vajec naměkko či natvrdo. Do něj vyklepnete celé vajíčko, zacvaknete poklop a vaříte půl minuty.

Jak je vidět, vařená vejce si s mikrovlnkou docela rozumí. Chce to jen trochu odvahy (nebo musizmus, když vám mění plynové potrubí a 2 dny nejde vařená vejce získat jinak)

Leden 2019
Po Út St Čt So Ne
« Led    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031