Vodovodní baterie

Výměna vodovodní baterie?

Nejsem žádný kutil, neřku-li odborník na údržbu domu či bytu. Mít vlastní dům by bylo bezva, ale neuměl bych ho asi udržet v chodu. Ne, že bych se bál práce, nebo byl přímo nešikovný, ale prostě nevím, co je zapotřebí všechno zajistit. Musel bych se učit nejen jak co dělat, ale i to, jak zjistit co je třeba udělat.

Maximum toho, co jsem schopen zajistit, je výměna žárovky, které nám mimochodem praskají pořád, nebo sestavení skříně. Teď mě čeká vysloveně maxi projekt – začala nám kapat vodovodní baterie v kuchyni. Jasně, že by se to dalo vyřešit koupením nové vodovodní baterie, a prostě ji vyměnit. Já se ale rozhodl, že jí opravím.

Duševní příprava

Jsem systematický teoretik, a tak jsem začal studiem. Abych se na to nevrhnul se šroubovákem a kladivem a pak nekrčil rameny u rozebrané vodovodní baterie, která už nepůjde složit dohromady. Tak jsem zjistil, že mechanismus klasické pákové vodovodní baterie je tvořen dvěma keramickými nebo plastovými disky zapouzdřenými v kartuši vodovodní baterie. A jelikož nám kape i z kartuše, i z ramínka vodovodní baterie, budu prý muset vyměnit jak všechna těsnění, tak i kartuš.

Oprava vodovodní baterie – postup

Rozhodl jsem se zaznamenat pro příští pokolení postup opravy naší kuchyňské vodovodní baterie. Aby příští pokusy pionýrů v tomto oboru nekončili ve slepých uličkách poznání.

  1. Zastavte hlavní přívod vody. Dobré je také otevřít naplno vodovodní baterii, aby zbytek vody, co je ještě v trubkách odtekl. Pak je dobré zašpuntovat odtok, abyste nepřišli o drobné součástky vodovodní baterie, nebo je nemuseli lovit v sifonu odpadu – cenná rada, věřte mi :-)
  2. Odloupněte krytku šroubku na vodovodní baterii – většinou je to značka studené a teplé vody. Chce to imbus, ale kolikátka, to fakt nevím. Hodně malý. Pak vyšroubujte jistící šroubek.
  3. Sundejte páku vodovodní baterie, a pak krytku kartuše. Ta se rozebrat nedá, takže pokud je problém uvnitř, rozběhněte se do nějakého obchodu pro novou. Je dobré vzít ji s sebou, protože odpovědět na otázku, ve které se objevují výrazy jako: kolik palců, průměr těsnícího kroužku apod., nepovažuji za možné. Koukat pak na usmívajícího se prodavače, mi moc nepomáhá.
  4. Kdyby byla kartuš v pořádku, nezaškodí ji vyčistit od případného vodního kamene. Pak už jen vyměňte těsnící kroužky. Ještě si dovolím poznámku, že každá vodovodní baterie potřebuje jinou sadu těsnících kroužků. Je tedy dobré stejně navštívit nějaký obchod a koupit si sadu, které odpovídá vaší vodovodní baterii.
  5. Pak to zase všechno poskládejte dohromady a je to. Pokud jste na tom jako já, doporučím na příště si zakreslovat jak co bylo, než jste to rozebrali – dost se tím zkrátí celková doba opravy vodovodní baterie :-)

Vodovodní baterie jako nová

No, stejně jsme potřebovali vodovodní baterii, která má tu vysouvací sprchu, jestli víte. Tak alespoň vím jak postupovat, až nám začne kapat i tahle naše nová vodovodní baterie.

Únor 2020
Po Út St Čt So Ne
« Led    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829