Založení s.r.o. – vklad a ŽL

Složení vkladů

Společnost s ručením omezeným odpovídá za porušení svých závazků celým svým majetkem, společníci ručí do výše souhrnu nesplacených částí vkladů. Způsob složení vkladů stanoví společenská smlouva, ale většinou je to normálním vkladem na bankovní účet.

Před podáním návrhu na zápis společnosti do obchodního rejstříku musí být splaceno celé emisní ážio a na každý peněžitý vklad musí být splaceno nejméně 30%. Celková výše splacených peněžitých vkladů, plus hodnota splacených nepeněžitých vkladů musí však činit alespoň 100.000 Kč. Pokud je společnost založena jediným zakladatelem, může být zapsána do obchodního rejstříku až po splacení celého základního kapitálu.

Před vznikem společnosti – nejde tedy o založení s.r.o. – spravuje splacené vklady nebo jejich části zakladatel. Ten je ustanoven a pověřen touto činností ve společenské smlouvě. Ale nemusí jít výhradně o lidského správce. Správou může být totiž pověřena i banka nebo jiný peněžní ústav. Založení s.r.o. v každém případě vyžaduje založení účtu ať už v bance nebo spořitelním a úvěrním družstvu, kam složí základní kapitál. Tato banka nebo družstvo vydá písemné prohlášení o splácení vkladů.

Nejjednodušší způsob (a rejstříkovým soudem nejuznávanější) je založení nového bankovního účtu na jméno správce vkladů a složení vkladů na tento účet. Banka na vyžádání vydá potvrzení o složení vkladů a o jeho výši. K vydání tohoto potvrzení vyžaduje banka předložení společenské smlouvy nebo zakladatelské listiny. Potvrzení poté slouží jako jeden ze zakladatelských dokumentů a dokládá se při podání návrhu na zápis do obchodního rejstříku.

Vklady lze složit i v hotovosti u správce základního jmění, který poté vydá prohlášení o složení základního jmění. Správce, který uvedl v prohlášení vyšší částku, než která je splacena, ručí věřitelům společnosti za její závazky do výše, v jaké nebyli věřitelé z majetku společnosti uspokojeni.

Vznikem společnosti (zápisem do obchodního rejstříku) se stávají vklady jejím majetkem a společnost s nimi může volně disponovat (základní kapitál rozhodně nemusí být deponován!).

Získání živnostenských listů

V procesu založení s.r.o. se k návrhu na zápis společnosti do obchodního rejstříku dokládají příslušná oprávnění k podnikání (živnostenské listy, koncese, atp.). Ty musíte mít samozřejmě také vyřízeny. Není ale nutné, abyste měli všechny plánované ŽL ihned pohromadě už v okamžiku založení s.r.o. – stačí jen základ a zbytek dodáte, až bude zapotřebí.

Červenec 2019
Po Út St Čt So Ne
« Led    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031